Jízdárna

                          Cviky na jízdárně

Máte pocit, žena Vás na jízdárně mluvíme čínsky? Nebo chcete doma „šprtat“ na příští jezdeckou hodinu? Naučte se jízdárenské cviky!

Jízdárna

Zpravidla obdélníkový prostor určený k jízdě na koni. Delší strana obdélníku se nazývá dlouhá stěna, kratší se jmenuje krátká stěna. Jízdárna je popsána písmeny, u kterých se provádí jednotlivé cviky, ale většinou (až do drezurních závodů) se obejdeme i bez jejich znalosti.

Cvik do odvolání

Provádí se dokud instruktor nedá povel „přímo“

Jet po stěně

Neznamená snažit se překonat gravitaci v hale, ale jet po obvodu jízdárny a držet se co nejblíž k jejímu hrazení

Jet na levou/pravou ruku

Tento povel říká, jestli se budeme po jízdárně pohybovat ve směru hodinových ručiček, a nebo opačně. Jezdí-li se na levou ruku, v zatáčkách jezdíme směrem doleva, tedy proti směru hodinových ručiček. Na pravou ruku znamená zahnout doprava, tedy jezdit po směru hodinových ručiček. Oba směry se musí čas od času střídat.

Jezdit v zástupu

Všichni koně z jezdecké hodiny jedou za sebou (s rozumnými rozestupy, což je asi polovina koňské délky, traduje se, že jezdec by měl mezi ušima svého koně vidět kořen ocasu koně před sebou), všichni dělají to, co první, tzv. vedoucí kůň.

Jezdit na rozdělení

Mezi každou dvojicí za sebou by měl být stejný rozestup, například jsou-li na jízdárně čtyři koně, udělají si mezi sebou rozestupy dlouhé jako čtvrtina obvodu jízdárny. Tyto rozestupy je třeba si celou dobu udržovat. Každý jezdec zde jezdí samostatně, cvik provádí v nejbližším vhodném místě. Pouze na povel „za tím a tím koněm provést ten a ten cvik“ provede cvik až v místě, kde ho provedl určený kůň. Pokud se koně na rozdělení při změně směru míjejí, potkává se vždycky bývalá vnější ruka (tzn. že druhého koně bude mít jezdec po té ruce, která byla až doteď ven z jízdárny).

Upravit si rozdělení

Znamená dostat se na rozdělení s ostatními koňmi. Dělá se zásadně ve stejném chodu, ve kterém jsme se pohybovali doteď – rychlí jedinci (ti, co nemají dost prostoru) si víc vyjíždí rohy (tzn. nacpou koně víc do rohu), pomalí (ti, co mají moc velký rozestup) si jízdárnu zkrátí (tzn. nedojedou po dlouhé stěně až na její úplný konec, ale odbočí dřív, ale zas pojedou k protější stěně kolmo).

Projíždět rohy

Je třeba pamatovat na to, že je potřeba v každém rohu jízdárny koně zatočit. Je-li jízdárna ohraničená, nebývá nezatočení koně problém s fatálními důsledky, i když už jsme potkali i takového koně, který proboural kovové hrazení jízdárny. Krom toho se jen těžko dostanete do stavu, kdy vás kůň poslechne „na myšlenku“ – v situaci, kdy kůň v každém rohu vlastně odporuje pobídkám jezdce, je to nemožné. A využíváte-li jako jízdárnu část louky, bez projíždění rohů to opravdu nepůjde :-) Kůň je poměrně dlouhé zvíře, a tak je třeba ho na zatáčku připravit včas, čím rychleji se pohybuje, tím dřív je potřeba začít obrat a tím pozvolnější (míň ostrý) by měl být.

Přímo

Znamená jezdit po obvodu jízdárny

Od stěny ke stěně

Provádí se na dlouhé stěně po projetí rohu a narovnání koně. Jezdí se do odvolání.

Varianty cviku:

  • Jednou od stěny ke stěně provádí se jen jednou, a to na nejbližší dlouhé stěně
  • Na obou dlouhých stěnách jednou od stěny ke stěně provede se celkem dvakrát
  • Na té a té dlouhé stěně od stěny ke stěně na určené dlouhé stěně se provádí do odvolání, po druhé dlouhé stěně se jezdí přímo

Velký kruh

Jedná se o kruh o průměru 20 metrů. Jezdí se do odvolání. Začíná a končí na středu krátké stěny.

Varianty cviku:

  • Jednou velký kruh provede se jen jednou, pak se pokračuje přímo
  • Nahoře i dole jednou velký kruh provede se celkem dvakrát, jednou jako A-X-A a jednou jako C-X-C
  • Dva velké kruhy používá se při ježdění na rozdělení. Polovina jezdců dělá velký kruh v A-X-A, druhá polovina v C-X-C
  • E-B-E nebo B-E-B velký kruh (= kolem středu velký kruh) dělá se stejně jako velký kruh, jen jeho pomyslný střed je uprostřed jízdárny a začíná i končí na středu dlouhé stěny.

Jednou malý kruh

Je kruh o průměru 8–10 metrů (záleží na rychlosti chodu i stupni výcviku koně i jezdce – čím rychleji se dvojice pohybuje a čím míň je zkušená, tím větší musí kruh být). Provádí se v okamžiku vydání povelu. Jeho začátek i konec by měl být v jednom bodě.

Kruh zmenšit

Provádí se z velkého kruhu. Jezdec postupně zmenšuje kruh, až se dostane na velikost malého kruhu. Střed malého i původního velkého kruhu jsou totožné. Na vnitřním malém kruhu jezdec zůstává až do odvolání (což je např. kruh zvětšit, případně obloukem ven změnit směr).

Kruh zvětšit

Opačný cvik ke Kruh zmenšit. Z malého kruhu se jezdec dostává na velký. Není-li řečeno jinak, zůstává na velkém kruhu.

V kruhu změnit směr

Jedná se o dvě na sebe navazující poloviny malého kruhu. Mezi nimi je nezbytné koně narovnat! Provádí se v okamžiku vydání povelu, pokud se na kruhu pohybuje víc koní zároveň, cvik se dělá za určeným koněm. Není-li určeno jinak, jezdci zůstávají po změně směru na velkém kruhu.

Kruhy změnit

Jde o přejetí z jednoho kruhu na druhý a zároveň o změnu směru. Jezdec zůstává na druhém velkém kruhu.

Diagonálou změnit směr

Úhlopříčka. Provádí se po projetí krátké stěny a narovnání koně na dlouhé stěně. Důležité je odbočit až za rohem a na dlouhou stěnu se dostat před rohem – pokud se jezdec „trefí“ až do rohu, riskuje zlomení svého koně :-)

Obloukem změnit směr

„slzička“. Provádí se v okamžiku vydání povelu.

Varianty cviku:

  • Tam a tam (například na konci dlouhé stěny) obloukem změnit směr provádí se až na určeném místě.

Vlnovka o třech obloucích

Začíná na středu krátké stěny. Důležité je jet na protější stěnu kolmo a oblouky si dobře rozvrhnout, aby byly všechny stejné.

Varianty cviku:

  • Vlnovka o čtyřech obloucích – tady dojde ke změně směru!
  • Vlnovka se dá teoreticky dělat o libovolném počtu oblouků, záleží jen na velikosti jízdárny. Vlnovky s lichým počtem oblouků nemění směr jízdy, se sudým počtem ke změně směru dochází.

Půl jízdárny

Spojnice středů dlouhých stěn. Na druhé dlouhé stěně jezdec pokračuje na stejnou ruku, jako jezdil před cvikem.

Varianty cviku:

  • Půl jízdárny, na stěně na tu a tu ruku na druhé dlouhé stěně jezdec odbočí podle pokynů
  • Půl jízdárny, změnit směr na druhé dlouhé stěně jezdec odbočí tak, aby jel na opačnou ruku než před cvikem

Ze středu

Spojnice středů krátkých stěn. Na druhé krátké stěně jezdec pokračuje na stejnou ruku, jako jezdil před cvikem.

Varianty cviku:

  • Ze středu, na stěně na tu a tu ruku – na druhé krátké stěně jezdec odbočí podle pokynů
  • Ze středu, změnit směr – na druhé krátké stěně jezdec odbočí tak, aby jel na opačnou ruku než před cvikem

Z dlouhé stěny obrat dovnitř

Dělá se obvykle při jízdě v zástupu. V okamžiku povelu všichni koně najednou odbočí a jedou vedle sebe kolmo na protější dlouhou stěnu, na ní odbočí tak, aby jeli opět na stejnou ruku jako před cvikem. Poslední kůň se tak stane novým vedoucím koněm.

Varianty cviku:

  • Z dlouhé stěny obrat dovnitř, na středu zastavit stát zakončovací cvik každé jezdecké hodiny. Koně nedojedou až na druhou dlouhou stěnu, ale v polovině jízdárny se zastaví.
  • Z dlouhé stěny obrat dovnitř, na stěně na tu a tu ruku na druhé dlouhé stěně jezdec odbočí podle pokynů.

Rozchod po jízdárně

Povel k tomu, aby si každý jezdec sám určil, které cviky a kde bude dělat. Na jízdárně vzniká neorganizovaný zmatek, proto je potřeba dodržovat několik základních pravidel, která platí i pro ježdění ve skupině:

  • Kůň na stěně má přednost před koněm, který dělá cvik (ten mu musí uhnout)
  • Přednost má kůň jedoucí na levou ruku před koněm jedoucím na pravou ruku (tzn. kůň na levou ruku zůstane na stěně, kůň jedoucí na pravou ruku mu musí uhnout směrem dovnitř jízdárny) – míjejí se jako auta :-)
  • Přednost má kůň pohybující se rychlejším chodem (tzn. kůň jdoucí krokem uhne cválajícímu koni), zásadně nezastavujeme na stěně, ale kousek od ní.